Internet
December 13, 2003
online.scena.cz
Daniel Hrbek
...že by tu od září měl na výtvarnou stěnu malovat Gottfried HELNWEIN, což je dnes špička hyperrealismu.
Bilancování Daniela Hrbka, ředitele Švandova divadla
Už jste jmenoval některé ze zahraničních hostů, které se Vám do divadla podařilo dostat. Co plánujete do budoucnosti? Velice reálně vypadá, že by tu od září měl na výtvarnou stěnu malovat Gottfried HELNWEIN, což je dnes špička hyperrealismu. Mezi těmi, které máme rozjednané, o kterých uvažujeme, či jsme s nimi nějak v kontaktu, je David Bowie, Bono Vox z U 2, Beck a samozřejmě bych byl rád kdyby se nám povedlo přivést nějakou divadelní hvězdu světového formátu jako byla Annie Girardot.
... Do budoucna bychom rádi uspořádali mezinárodní divadelní festival. Budeme hledat divadla, kterým jde o totéž a chceme nás představit jejich tvorbu. Na základě takové spřízněnosti zatím vznikla stálá spolupráce s bratislavskou Astorkou – každým rokem je přehlídka tří jejich inscenací ve Švandově divadle a zrcadlově se totéž opakuje každým rokem zase v Bratislavě. Michal Lang by tam měl brzy režírovat a u nás zase Juraj Nvota. Máme také v úmyslu udělat společnou inscenaci.
Z dalších hostů uveďme třeba kubánskou skupinu Septeto Nacional, která měla velký úspěch a určitě se k nám vrátí. Na jedné straně jsou konkrétní jména (a je zapotřebí říct, že ze jmenovaných umělců není dosud stoprocentně potvrzena návštěva žádného), ale tady jde spíše o tu tendenci nezavírat se do Čech nebo do Prahy, chtěli bychom být moderním evropským divadlem.
Bilancování Daniela Hrbka, ředitele Švandova divadlaZačalo to Cédéčkem...

Soubor CD 94 vznikl jako generační a několik let hrál s velkým úspěchem v Divadle v Celetné. Jak už to bývá, postupně se přibývali další, někteří naopak odpadli. Daniel Hrbek, vystudovaný herec a režisér, byl od počátku duchovním otcem divadla a tedy jeho ředitelem (vedl je společně s Petrem Svojtkou, který se nyní stal uměleckým šéfem Středočeského divadla Kladno). V roce 1999 byl předložen projekt na rekonstrukci a využití smíchovského divadla. Projekt D. Hrbka a M. Langa vyhrál, rekonstrukce divadla proběhla, divadlo bylo otevřeno... První rok uběhl jako voda. O tom, co se podařilo a nepodařilo, co nás v divadle čeká, jsme si povídali s Danielem Hrbkem, ředitelem Švandova divadla.
back to the top